نازایی

نازایی یا ناباروری را این گونه تعریف می کنند : ناتوانی یک زوج در باردار شدن پس از گذشت یک سال از رابطه جنسی بدون استفاده از وسایل پیشگیری بارداری. در مقاله پیش رو ؛ دکتر شیرین نیرومنش، بهترین متخصص زنان و زایمان ، در رابطه با نازایی صحبت کرده اند ؛ پس خواندن این مقاله را از دست ندهید.

 

نازایی-دکتر نیرومنش

نازایی چیست؟

در 10 الی 15 درصد از زوج ها ، ناباروری دیده می شود که می تواند مربوط به زن یا مرد و حتی هر دو باشد ؛ اگر شما نیز جزء این دسته از افراد هستید ، به هیچ عنوان نگران نباشید ؛ چرا که ، در حال حاضر با پیشرفت روز افزون علم پزشکی و مراجعه به بهترین متخصص زنان و زایمان بسیاری از زوج ها می توانند ، صاحب فرزند شوند.

عوامل مؤثر در بروز نازایی

 • افزایش سن
 • مصرف مواد مخدر و الکل
 • افزایش وزن
 • لاغری بیش از حد
 • عدم تحرک

علائم ناباروری در زنان چیست ؟

به گفته دکتر نیرومنش، اصلی ترین نشانه ناباروری ؛ ناتوانی در باردار شدن می باشد ؛ نازایی ، می تواند دارای علامت و نشانه واضح دیگری نباشد ؛ با این حال ، در ذیل به برخی از مواردی که می توانند نشانه ای از نازایی باشند ، اشاره شده است.

 • اختلالات تخمک گذاری
 • بروز تغییرات در دوره عادت ماهانه
 • دوره های عادت ماهانه غیر طبیعی ؛ مانند خونریزی بیشتر یا کمتر از حد معمول
 • نامنظمی در دوران قاعدگی
 • دوران قاعدگی دردناک
 • احساس درد در نواحی کمر و ناحیه تناسلی در دوران قاعدگی
 • و از این قبیل موارد

علت ناباروری در زنان

فرآیند تولید مثل در انسان ، بسیار پیچیده بوده و بارداری ، نیازمند انجام صحیح فرایند تخمک گذاری و لقاح می باشد.هر ماه توسط غده هیپوفیز ، پیامی به تخمدان ها جهت تخمک گذاری ارسال می گردد ؛ بدین ترتیب ، تخمدان ها تحریک به رها سازی تخمک می شوند ؛ تخمک آزاد شده در طول لوله فالوپ ، حرکت می کند و در این مدت ، می تواند با اسپرم ترکیب شود ؛ در صورتی که تخمک ، بارور شود ؛ به سمت درون رحم ، حرکت کرده و فرایند رشد نه ماهه را طی می کند ؛ حال ، بروز اختلال در هر قسمت از این فرایند ، منجر به ناباروری می گردد.اختلال در تخمک گذاری ، اختلالات رحم یا دهانه رحم ، آندومتريوز ، انسداد لوله های رحم ، یائسگی زودرس ، چسبندگی لگن و مشکلات دستگاه ایمنی بدن از عوامل موثر بر ناباروری در زنان می باشند.

 

اختلالات تخمک گذاری

این اختلالات ، عبارت اند از : سندروم تخمدان پلی کیستیک ، هایپرپرولاکتینمی و غیره ؛ که موجب بروز اختلال در روند تخمک گذاری ، شده و نازایی در زنان را به همراه دارند.

ناهنجاری های رحم

ناهنجاری های رحمی ، عبارت اند از : پولیپ رحم ، تومورهای خوش خیم ، فیبروئیدهای رحمی و غیره که موجب ناباروری در زنان ، می شوند.

آندومتريوز

آندومتريوز ، در اثر رشد بافت آندومتر خارج از رحم ، رخ می دهد که می تواند در عملکرد تخمدان ها ، رحم و لوله های رحم اختلال ایجاد کرده و بدین ترتیب ، مانع باروری گردد.

یائسگی زودرس

در برخی از بانوان ، شاهد خواهیم بود که پیش از 40 سالگی ، عملکرد تخمدان ها متوقف شده و دیگر قاعدگی رخ نمی دهد ؛ در این زمان گفته می شود ، یائسگی زودرس رخ داده است ؛ علت اصلی بروز یائسگی زودرس ، نا مشخص است ؛ اما گفته می شود عواملی ؛ از جمله اختلالات سیستم ایمنی ، پرتو درمانی ، شیمی ‌درمانی و غیره بر روی آن تاثیر گذار هستند.

مشکلات دستگاه ایمنی بدن

مشکلات مربوط دستگاه ایمنی بدن ؛ نقش مهمی در ایجاد نازایی ، داشته و حتی موجب سقط جنین نیز می شود.

تشخیص نازایی

برای تشخیص نازایی، زنان و مردان باید آزمایش های مختلفی را انجام دهند.

به همین منظور آقایان آزمایش نمونه برداری از اسپرم، تست های هورمونی و ژنتیکی و بافت برداری از بیضه ها را انجام می دهند.

همچنین از جمله آزمایش های مختص زنان، میتوان به پرتونگاری لوله رحم، تست تخمدان و بررسی تخمک های ذخیره در آن  و تست های هورمونی اشاره کرد. در برخی موارد ممکن است انجام لاپاراسکوپی و هیستروسکوپی نیز لازم باشد.

نازایی-دکتر نیرومنش

درمان نازایی

انتخاب روند درمانی به موارد زیر بستگی دارد:

 1. علت نازایی
 2. مدت زمانی که به نازایی دچار هستید
 3. سن شما و همسرتان
 4. نظر شما درباره شیوه درمان

شیوه های درمان ناباروری در مردان

 • تغییر سبک زندگی : تغییر عادت های غلط زندگی و تغذیه، از جمله کاهش مصرف نوشیدنی های الکلی ، نکشیدن سیگار و اجتناب از استعمال دخانیات دیگر ، برنامه ورزشی منظم و همچنین رژیم غذایی مناسب می تواند احتمال دچار شدن به ناباروری مردان را کاهش دهد.
 • مصرف دارو : مصرفی دارو های خاصی ممکن است میزان اسپرم تولید شده را افزایش دهند و فعالیت بیضه ها را در عمل تولید اسپرم تقویت کند.
 • جراحی : در برخی موارد ، برای برطرف سازی موانع تولید اسپرم ، فرد باید تحت عمل جراحی قرار گیرد.

درمان نازایی زنان

بعضی از زنان پس از یک یا دو روند درمانی، به نتیجه دلخواه می رسند و باردار می شوند ، اما برخی دیگر ممکن است به پروسه های درمانی بیشتری نیاز داشته باشند.از نظر بهترین متخصص زنان وزایمان تهران تکنیک های درمانی زیر می توانند برای افرادی که دچار نازایی می باشند استفاده شود.

 • تحریک تخمک گذاری با داروهای باروری : برای زنانی که علت نازایی آن ها، وجود اختلال در پروسه تخمک گذاری می باشد، مصرف داروی های باروری اصلی ترین گزینه درمانی است.
 • تلقیح داخل رحمی اسپرم ( IUI ): طی این پروسه ، در دوران تخمک گذاری ، اسپرم سالم مستقیما درون رحم جای گذاری می شود.
 • جراحی : برخی از مشکلات رحمی مانند پولیپ های اندومتری ، سپتوم رحم ، بافت های اسکار درون رحم و فیبروئیدها با انجام جراحی هیستروسکوپی درمان می شوند.  ( اندومتروز،  چسبندگی لگن و فیبروئیدهایی در سایز بزرگ با انجام جراحی لاپاراسکوپی برطرف می شوند. )
 • روش IVF : در این تکنیک تخمک های سالم را تحریک می شوند و لقاح آن ها با اسپرم در محیط آزمایشگاهی انجام می شود و پس از گذشت چند روز از لقاح و تشکیل جنین، آن را در رحم مادر قرار می دهند.
 • تزریق درون سیتوپلاسمی اسپرم ( ICSI ) : در این شیوه یک اسپرم سالم ، مستقیما به سیتوپلاسم تخمک تزریق می شود.
 • اهدای تخمک یا اسپرم : در صورت عدم توانایی تخمک زن یا اسپرم مرد در بارور شدن ، می توانند از تخمک ها و اسپرم های اهدایی استفاده کنند.
 • رحم اجاره ای : درصورتی که رحم مادر توانایی حفظ جنین را نداشته باشد یا به طور کلی حاملگی سلامتی او را به خطر بی اندازد ، جنین زوج در رحم فرد دیگری قرار گرفته و رشد می کند.

عوارض احتمالی درمان نازایی

به گفته دکتر نیرومنش بهترین متخصص زنان و زایمان عوارض نازایی موارد زیر می باشند.

 1. سندرم تحریک بیش از حد تخمدان
 2. چندقلوزایی
 3. عفونت و خونریزی

انواع مختلف نازایی

انواع مختلف ناباروری شامل موارد زیر می شود:
اولیه :
زنی که پس از حدود یکسال نزدیکی بدون استفاده از موارد پیشگیری باردار نمی شود.
ثانویه:
زنی که بعد از یک بار زایمان موفق دیگر موفق به بارداری نمی شود

پیشگیری از نازایی

 • داشتن یک رژیم کاملا متناسب و بودن در وزنی کامل مناسب : این امر باعث تاثیر گذاشتن بر روی تولید هورمون های تولید مثل می شود و نازایی را افزایش می دهد.
 • سیگار نکشیدن، عدم مصرف نوشیدنی های الکلی و مواد مخدر این موارد تاثیر بسیار مخربی بر روی باروری می گذارند.در صورتی که قصد بارداری دارید باید از سیگار کشیدن خودداری نمایید و مواد مخدری چون ماری جوآنا را مصرف نکنید.
 • فعال بودن از لحاظ فیزیکی توجه داشته باشید که این میزان باید در حد معمول باشد و بیش از حد نباید فعالیت فیزیکی داشته باشید.
 • قرار نگرفتن در معرض سموم شیمیایی
 • مصرف کردن میزان بسیار کمی کافئین : از پزشک در مورد مقدار قهوه ای که می توانید بنوشید سوال کنید.

آیا بیمه هزینه های مربوط به نازایی را می پردازد؟

همانطور که خود نیز در جریان می باشید ، قوانین در بیمه های مختلف کاملا متفاوت می باشد ، بنابراین برای آگاهی کامل از این موضوع می توانید به نمایندگی بیمه مراجعه نمایید و از چند و چون این موضوع آگاه شوید.

سخن آخر

نازایی می تواند چالش های فراوانی را به همراه داشته باشد. این مساله می تواند برروی روابط و سلامتی روان تاثیر بگذارد.اما امروزه روش های بسیاری برای درمان ناباروری وجود دارد که افراد می توانند از انها برای فرزند دار شدن کمک بگیرند. اما در این میان سلامتی روان نیز بسیار حائز اهمیت است که زوج ها باید آن را درکنار یکدیگر به دست بیاورند و از این طریق بتوانند خیلی راحتتر تکنیکی که برای آنها مناسب تر و موثر تر است را بپردازند.

ثبت نام
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخورد درون خطی
دیدن همه سوالات
Call Now Buttonتماس با دکتر