مراقبت های بعد از زایمان

زایمان یکی از استثنایی ترین اتفاقاتی است که می تواند برای هر زنی رخ بدهد .رشد کردن جنین درون شکم ، 9 ماه صبر و تحمل و هم اکنون انتظار به پایان رسیده است و مادر می تواند نوزاد را در آغوش بکشد.هم اکنون اشتیاق بسیاری برای به خانه بردن فرزند وجود دارد و تمامی توجه و انرژی شما و اطرافیان تا مدتی طولانی معطوف به مراقبت از او خواهد بود ، اما به عنوان یک مادر توجه داشته باشید که شما نیز پس از این فرآیند ، نیازمند مراقبت های بعد از زایمان هستید و نباید این نکته را از خاطر ببرید. برای کسب اطلاعات کافی از این پروسه حائز اهمیت ، می توانید مقاله تهیه شده توسط دکتر شیرین نیرومنش را مطالعه نمایید.

 

مراقبت های بعد از زایمان

زایمان

پروسه زایمان در هر شخص می تواند متفاوت با شخص دیگر صورت پذیرد.این فرآیند ممکن است ساده یا سخت و پیچیده باشد. بعضی از افراد زایمان طبیعی انجام می دهند و برخی نیاز به زایمان سزارین دارند. اما با وجود تمام این تفاوت ها نکته ای که حائز اهمیت است این است که آسیب های جسمی پس از زایمان نیازمند مراقبت های بعد از زایمان بوده و یک مادر باید تمامی نکات را برای بهبودی خود و فرزندش رعایت کند.

چگونه بعد از انجام زایمان باید از خودتان مراقبت کنید؟

هر زمان که می توانید استراحت کنید .احتمالآ مدتی که بعد از زایمان در بیمارستان سپری کرده اید ، موفق به استراحت کامل نشده اید ،زیرا انجام زایمان سخت و طاقت فرسا می باشد.اکنون زمان آن است که به میزان کافی تجدید قوا کنید. هنگامی که نوزادتان خواب است شما نیز کنار او بخوابیدومدت زمان ملاقات با اطرافیان را تا دوهفته بعد از زایمان محدودتر کنید.

از بلند کردن اجسام سنگین در مراقبت های بعد از زایمان و انجام هرگونه فعالیت پرتحرک تا مدتی خودداری کنید. از کمک گرفتن از دیگران غافل نشوید. ایرادی ندارد که انجام امور خانه و خرید را تا مدتی به اعضای خانواده یا دوستان خود بسپارید و خودتان بیشتر آسوده باشید.

هرروز به مدت چند دقیقه از خانه بیرون بروید. می توانید راه رفتن و فعالیت های سبک را با مشاوره بهترین پزشک زنان در تهران دکتر نیرومنش کم کم شروع کنید.

بعد از انجام زایمان به دلیل خارج شدن یک سری بافت های اضافی تا چند روزی خونریزی خواهید داشت .اگر مقادیر خونریزی بسیار زیاد و غیر قابل تحمل می باشد ،حتما با پزشک خود مشورت کنید و در صورت نیاز داروی تجویزی را مصرف کنید .

درد و تورم در تا چند مدت بعد از زایمان کاملا طبیعی می باشد. ممکن است نتوانید درست بنشینید؛ در این راستا و درمراقبت های بعد از زایمان  می توانید به هنگام نشستن بالشی نرم زیر خود قرار دهید . سعی کنید بر روی سطوح سخت ننشینید.

ریزش مو و مشکلات پوستی به مدت 3-4 ماه پس از زایمان طبیعی تلقی می شود. این مساله به دلیل تغییرات هورمونی اتفاق می افتد که پس از مدتی به حالت نرمال برخواهد گشت . نگران نباشید، دستورالعمل های دکتر را برای تنظیم هورمون ها انجام دهید.

در طول شبانه روز، دمای بدن خود را چک کنید و اگر موردی غیر طبیعی بود با دکتر تماس بگیرید .وجود تب می تواند دلیلی بر عفونت بدن باشد. این موضوع را جدی بگیرید.

بعد از گذشت چند روز از زایمان ممکن است حس کنید سینه هایتان پر ، حساس و دردناک است. این موضوع بدلیل انجام فرآیند شیردهی توسط پستان ها رخ می دهد .برای کاهش هرگونه تورم و درد، شیردهی توسط هر دو سینه توصیه می گردد.​

تغذیه بعد از زایمان

تغذیه سالم و مقوی مراقبت های بعد از زایمان  به هیچ عنوان فراموش نکنید. تغذیه شما باید شامل موادی چون سبزیجات ،پروتئین ،حبوبات ،میوه ها ، آجیل و ویتامین های مورد نیازتان باشد .همچنین به دلیل انجام فرآیند شیردهی به نوزاد به میزان بسیار زیادی مایعات مصرف کنید.

افسردگی بعد از زایمان

ممکن است در مراقبت های بعد از زایمان از لحاظ روحی ، عصبی و مضطرب باشید و احساس خوبی نداشته باشید اصطلاحآ این موضوع را افسردگی پس از زایمان می نامند. برای حل این مشکل سعی کنید از همسر ،دوستان و یا یک مشاور کمک بخواهید و در مورد نگرانی هایتان ،مشکلات بی خوابی یا تغییر حالت های روحی تان حرف بزنید.

کنترل وزن بعد از زایمان

به هنگام بارداری وزن شما بالا رفته است و همچنان نیز بعد از زایمان اضافه وزن خواهید داشت؛ با تغدیه سالم و مناسب و مشورت با دکتر درباره فعالیت ها و ورزش های سبک ولی موثر که قادر به انجام آن هستید، سلامت فیزیکی خود را حفظ کرده و به وزن دلخواه خود خواهید رسید.

آیا برقراری رابطه جنسی بعد از زایمان مانعی دارد؟

از جمله سوالاتی که افراد در مراقبت های بعد از زایمان برایشان پیش می آید ، بر قراری رابطه جنسی بعد از زایمان می باشد. باید بدانید که فعالیت های جنسی می تواند مانع از بهبود محل برش خورده و بخیه ها شود ، که در پی آن خونریزی شدید در محل بخیه ها رخ خواهد داد.  همچنین در این دوره بانوان درد بسیار زیادی را تجربه خواهند کرد ، که نیازمند استراحت کافی بوده و توصیه می شود تا بهبودی کامل از بر قراری روابط جنسی خودداری شود.

مراقبت های بهداشتی و ضروری بعد از زایمان

اگر بانوان تحت زایمان به صورت سزارین قرار گرفته باشند ف حدود 2 روز بستری خواهند شد.  حدود 4 الی 5 هفته زمان لازم است تا نواحی برش خورده بر روی شکم طی پروسه زایمان سزارین بهبود یابد و ممکن است افراد درد بسیار زیادی را طی این دوره نقاهت احساس کنند. تنها لازم است در مراقبت های بعد از زایمان بانوان به خوبی استراحت کنند و از انجام فعالیت های سنگین ، برداشت وسیله هایی با وزن بالا نیز بپر هیزند.

بسیار تاکید می شود که بعد از استحمام نواحی برش خورده را به خوبی خشک کنند و تا بهبودی کامل از دوش واژینال و بکارگیری از ابزار هایی همچون تامپون بپرهیزید.

پستان و اهمیت مراقبت از آن بعد از زایمان

می دانید که نوزادان تنها از شیر مادر تغذیه می کنند ، بنابراین لازم است تا در مراقبت های بعد از زایمان نوک سینه ها به خوبی و مرتبا تمیز شود. بنابراین بانوان باید در طول روز یک باز سینه های خود را بشویند و آن را با قرار دادن در معرض هوا خشک کنند. همچنین اگر در برخی مواقع با ترک در نوک پستان های خود مواجه شدید برای بهبود آن کافیست تنها یک قطره شیر خود را بر روی آن قرار دهید.

ثبت نام
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخورد درون خطی
دیدن همه سوالات
تماس با دکتر