تنبلی تخمدان

درباره تنبلی تخمدان

تنبلی تخمدان که در اصطلاح پزشکی به آن سندرم تخمدان پلی کیستیک نیز اطلاق می گردد و متاسفانه شیوع این بیماری بالا می باشد.

سندرم تخمدان پلی کیستیک ؛ به وضعیتی گفته می شود که منجر به بروز بی نظمی در سیکل ماهیانه شده و همچنین سبب چرب شدن پوست ، بروز جوش های چرکی ، ریزش مو و افزایش رشد موهای زائد در صورت و بدن می شود.

علاوه بر موارد مذکور در اثر تنبلی تخمدان ، قدرت باروری نیز تحت تاثیر قرار گرفته و حاملگی به سختی انجام خواهد شد.

دکتر شیرین نیرومنش متخصص زنان و زایمان تهران ، یکی از بهترین پزشکان و متخصصین زنان می باشند که افراد مبتلا به بیماری های زنان می توانند جهت درمان بیماری های خود با اطمینان خاطر به ایشان مراجعه نموده و به نتایج رضایت بخشی دست یابند.

تنبلی تخمدان

علل تنبلی تخمدان

سندرم تخمدان پلی کیستیک ، موجب غیرطبیعی شدن عملکرد تخمدان ها شده و سبب تولید بیش از حد هورمون تستوسترون نیز می شود.

لازم به ذکر است که هورمون تستوسترون ، نوعی هورمون مردانه است که در خانم ها نیز وجود داشته و تخمدان زنان به صورت طبیعی مقادیر اندکی از این هورمون را ترشح می کند.

حال آن که در صورت ابتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک ، کارکرد تخمدان ها در تولید این هورمون با اختلال مواجه شده و روند تولید آن تشدید می گردد.

همچنین باید توجه داشت که تخمدان بانوان تقریبا یکبار در هر ماه ، ساختمانی تحت عنوان فولیکول ( تخمک نارس ) می سازد.

این فولیکول ، همزمان با این که رشد می کند اقدام به آزادسازی هورمون نیز می نماید و در نهایت تخمک رسیده را آزاد می سازد ؛ به این پروسه ، فرآیند تخمک گذاری گفته می شود.

توجه داشته باشید که در خانم های مبتلا به تنبلی تخمدان ، تخمدان ها به جای تولید یک فولیکول ، تعداد زیادی از آن را می سازند و در نتیجه تعادل هورمون ها به هم می ریزد و روند تخمک گذاری ماهیانه دچار اختلال می گردد.

تنبلی تخمدان

علائم تنبلی تخمدان

خانم هایی که با سندرم تخمدان پلی کیستیک مواجه هستند ، معمولا با موارد ذیل روبرو خواهند بود :

  • چاقی و اضافه وزن
  • اشکال در باروری
  • عادت ماهیانه کمتر از 8 مرتبه در طول سال
  • ریزش موهای سر با الگوی ریزش موی مردانه
  • جوش های چرکی در صورت و چرب شدن پوست
  • رشد موهای زائد تیره و ضخیم در مناطقی اعم از پشت لب ، چانه ، شکم ، قفسه سینه و دو طرف صورت

درمان سندرم تخمدان پلی کیستیک

نحوه درمان تنبلی تخمدان یا سندرم تخمدان پلی کیستیک ، بر اساس تشخیص پزشک متخصص زنان صورت می پذیرد.

شایع ترین روش جهت درمان تنبلی تخمدان ، مصرف قرص های جلوگیری از بارداری می باشد ؛ لازم به ذکر است که قرص های پیشگیری از بارداری منجر به درمان قطعی بیماری نخواهند شد اما در کنترل علائم بیماری می توانند موثر واقع شوند.

صحبت های دکتر نیرومنش بهترین متخصص زنان تهران ، درباره تنبلی تخمدان

 

البته داروهای دیگری نیز وجود دارند که می توان از آن ها در راستای کنترل علائم بیماری تنبلی تخمدان ، استفاده نمود که عبارتند از :

  • داروهای ضد هورمون مردانه
  • پروژستین
  • مت فورمین

یکی دیگر از راه های کارآمد در درمان سندرم تخمدان پلی کیستیک ، کاهش وزن می باشد ؛ لذا افرادی که با اضافه وزن قابل توجهی روبرو هستند می توانند با کاهش وزن خود بسیاری از علائم این بیماری را بهبود بخشند و همچنین شانس باروری خود را نیز افزایش دهند.

ثبت نام
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخورد درون خطی
دیدن همه سوالات
Call Now Buttonتماس با دکتر